Mononukleoza w ciąży

lekarze specjaliści > Mononukleoza > Mononukleoza w ciąży

Specjaliści Radzą

Mononukleoza w ciąży

Mononukleoza jest chorobą zakaźną wywołaną wirusem EBV i przenoszoną za pomocą śliny, gdzie jest jego największe stężenie. Najczęściej zarażają się nią dzieci oraz młodzież. Jednak mononukleoza także może dotyczyć kobiet w ciąży. U kobiet w ciąży mononukleoza zwykle przebiega bezobjawowo jednak po wynikach badania morfologicznego, które jest obowiązkowe w trakcie ciąży, można stwierdzić, czy kobieta choruje na mononukleozę. Mononukleoza zwykle powoduje podwyższenie liczby krwinek białych oraz specyficzne przeciwciała przeciwwirusowe. Przy nieprawidłowych wynikach wykonuje się specjalne testy na mononukleozę na obecność przeciwciał mononukleozy. Mononukleoza u ciężarnych może spowodować przedwczesny poród. Mononukleoza występująca w I trymestrze może powodować wady płodu – jednak dzieje się to bardzo rzadko. Czasami także może spowodować poronienie. Jednak są to rzadkie powikłania zazwyczaj mononukleoza nie powoduje żadnych uszkodzeń płodu i dziecko rodzi się zdrowie. Jednak powszechnie wiadomo iż w ciąży lepiej na nic nie chorować więc planując dziecko bądź będąc w ciąży warto wykonać także testy pod kątem mononukleozy aby wcześnie rozpocząć terapię i uchronić siebie i dziecko przed ewentualnymi nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Medserwis.pl

Mononukleoza – pozostałe artykuły

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl